Advertisements
You are here
Home > New Japan Pro Wrestling > NJPW G1 Climax 28 Reference Sheet

NJPW G1 Climax 28 Reference Sheet

For the second consecutive year, we’ll be covering the 2018 G1 Climax Tournament. This will be a reference sheet for the tournament.

The tournament consists of two blocks, each with 10 competitors who will square off against one another and earn points for each victory. Once the round-robin blocks are complete, the top point scorers will square off in the G1 Climax finals. Should Omega win the event for the second time, he would have the opportunity to choose his No. 1 contender as the current champion.

Block A (Hiroshi Tanahshi, Togi Makabe, Michael Elgin, Kazuchika Okada, Jay White, Yoshi Hashi, Bad Luck Fale, Hangman Page, EVIL and Minoru Suzuki)

Block B (Juice Robinson, Hirooki Goto, Tomohiro Ishii, Toru Yano, Kenny Omega, Kota Ibushi, Tama Tonga, Tetsuya Naito, Sanada, and Zack Sabre Jr)

Standings 

A Block: 

– Hiroshi Tanahashi, 15 Points

– Kazuchika Okada, 13 Points

– Jay White, 12 Points

– Minoru Suzuki, 10 Points

– EVIL, 10 Points

– Yoshi Hashi, 6 Points

– Michael Elgin, 6 Points

– Togi Makabe, 6 Points

– Hangman Page, 6 Points

– Bad Luck Fale, 6 Points

B Block

– Kota Ibushi, 12 Points

– Kenny Omega, 12 Points

– Zack Sabre Jr, 12 Points

– Tetsuya Naito, 12 Points

– Tomohiro Ishii, 10 Points

– Sanada, 8 Points

– Juice Robinson, 6 Points

– Hirooki Goto, 6 Points

– Toru Yano, 6 Points

– Tama Tonga, 6 Points

Match Lineups will be posted in the coming weeks. This year all 19 G1 events will have english commentary on it. You can watch this years G1 Climax Tournament on New Japan World.

Schedule + Match LineUps 

Saturday, July 14 — Tokyo — Ota General Gymnasium (Opening Day) 

1.) Ren Narita & Toa Henare vs. Hirooki Goto & Jado

2.) Tomohiro Ishii & Sho vs. Toru Yano & Yoh

3.) The Guerrillas Of Destiny vs. Juice Robinson & David Finlay

4.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Zack Sabre Jr & Taka Michinoku

5.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Kenny Omega & Chase Owens

6.) Togi Makabe vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

7.) Hangman Page vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

8.) Michael Elgin vs. EVIL in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Minoru Suzuki in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Jay White in A Block Competition

Sunday, July 15 — Tokyo — Ota General Gymnasium

1.) Hangman Page & Chase Owens vs. Michael Elgin & Shota Umino

2.) EVIL & Bushi vs. Yoshi Hashi & Sho

3.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Togi Makabe & Toa Henare

4.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Kazuchika Okada & Gedo

5.) Hiroshi Tanahashi & David Finlay vs. Jay White & Yoh

6.) Tomohiro Ishii vs. Toru Yano in B Block Competition

7.) Juice Robinson vs. Tama Tonga in B Block Competition

8.) Hirooki Goto vs. Sanada in B Block Competition

9.) Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr in B Block Competition

10.) Kenny Omega vs. Tetsuya Naito in B Block Competition

Monday, July 16 — Hokkaido — Hokkaido Prefectural Sports Center Hokkai Kita Yell

1.) The Guerrillas Of Destiny vs. Toa Henare & Shota Umino

2.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Toru Yano & Jado

3.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Juice Robinson & David Finlay

4.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Tomohiro Ishii & Sho

5.) Kenny Omega & Chase Owens vs. Hirooki Goto & Yoh

6.) Michael Elgin vs. Hangman Page in A Block Competition

7.) Yoshi Hashi vs. EVIL in A Block Competition

8.) Minoru Suzuki vs. Togi Makabe in A Block Competiton

9.) Kazuchika Okada vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

10.) Hiroshi Tanahashi vs. Jay White in A Block Competition

Thursday, July 19 — Tokyo — Korakuen Hall

1.) Michael Elgin & Ren Narita vs. Jay White & Yoh

2.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Yoshi Hashi & Sho

3.) EVIL & Bushi vs. Togi Makabe & Toa Henare

4.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Hiroshi Tanahashi & David Finlay

5.) Hangman Page & Chase Owens vs. Kazuchika Okada & Gedo

6.) Sanada vs. Tama Tonga in B Block Competition

7.) Zack Sabre Jr vs. Toru Yano in B Block Competition

8.) Kota Ibushi vs. Juice Robinson in B Block Competition

9.) Tomohiro Ishii vs. Tetsuya Naito in B Block Competition

10.) Kenny Omega vs. Hirooki Goto in B Block Competition

Friday, July 20 — Tokyo — Korakuen Hall

1.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Toa Henare & Shota Umino

2.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Toru Yano & Jado

3.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Juice Robinson & David Finlay

4.) The Guerrillas Of Destiny vs. Kenny Omega & Chase Owens

5.) Tomohiro Ishii & Sho vs. Hirooki Goto & Yoh

6.) Michael Elgin vs. Jay White in A Block Competition

7.) Minoru Suzuki vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

8.) Togi Makabe vs. EVIL in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Hangman Page in A Block Competition

Saturday, July 21 — Tokyo — Korakuen Hall

1.) Yoshi Hashi & Sho vs. Michael Elgin & Ren Narita

2.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. EVIL & Bushi

3.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Jay White & Yoh

4.) Hangman Page & Chase Owens vs. Hiroshi Tanahashi & David Finlay

5.) Kazuchika Okada & Gedo vs. Togi Makabe & Toa Henare

6.) Kota Ibushi vs. Toru Yano in B Block Competition

7.) Zack Sabre Jr vs. Sanada in B Block Competition

8.) Tetsuya Naito vs. Juice Robinson in B Block Competition

9.) Kenny Omega vs. Tama Tonga in B Block Competition

10.) Tomohiro Ishii vs. Hirooki Goto in B Block Competition

Sunday, July 22 — Tokyo — Hachioji Esforta Arena

1.) The Guerrillas Of Destiny vs. Toa Henare & Shota Umino

2.) Hirooki Goto & Yoh vs. Toru Yano & Jado

3.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Tomohiro Ishii & Sho

4.) Kenny Omega & Chase Owens vs. Juice Robinson & David Finlay

5.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Tetsuya Naito & Sanada

6.) Michael Elgin vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

7.) EVIL vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

8.) Minoru Suzuki vs. Jay White in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Hangman Page in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Togi Makabe in A Block Competition

Thursday, July 26 — Niigata — Aore Nagaoka

1.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Michael Elgin & Ren Narita

2.) Hangman Page & Chase Owens vs. EVIL & Bushi

3.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Jay White & Yoh

4.) Togi Makabe & Toa Henare vs. Hiroshi Tanahashi & David Finlay

5.) Kazuchika Okada & Gedo vs. Yoshi Hashi & Sho

6.) Hirooki Goto vs. Toru Yano in B Block Competition

7.) Tetsuya Naito vs. Tama Tonga in B Block Competition

8.) Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr in B Block Competition

9.) Kenny Omega vs. Juice Robinson in B Block Competition

10.) Kota Ibushi vs. Sanada in B Block Competition

Friday, July 27 — Shizuoka — Act City Hamamatsu

1.) Hirooki Goto & Yoh vs. Toa Henare & Shota Umino

2.) The Guerrillas Of Destiny vs. Zack Sabre Jr & Taka Michinoku

3.) Juice Robinson & David Finlay vs. Toru Yano & Jado

4.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Tomohiro Ishii & Sho

5.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Kenny Omega & Chase Owens

6.) Michael Elgin vs. Minoru Suzuki in A Block Competition

7.) EVIL vs. Hangman Page in A Block Competition

8.) Jay White vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

Saturday, July 28 — Aichi — Aichi Prefectural Gymnasium

1.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Togi Makabe & Toa Henare

2.) Hangman Page & Chase Owens vs. Jay White & Yoh

3.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. EVIL & Bushi

4.) Hiroshi Tanahashi & Shota Umino vs. Yoshi Hashi & Sho

5.) Kazuchika Okada & Gedo vs. Michael Elgin & David Finlay

6.) Tama Tonga vs. Zack Sabre Jr in B Block Competition

7.) Juice Robinson vs. Toru Yano in B Block Competition

8.) Tomohiro Ishii vs. Kota Ibushi in B Block Competition

9.) Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto in B Block Competition

10.) Kenny Omega vs. Sanada in B Block Competition

Monday, July 30 — Kagawa — Takamatsu City General Gymnasium Arena 1

1.) Juice Robinson & David Finlay vs. Toa Henare & Shota Umino

2.) The Guerrillas Of Destiny vs. Tomohiro Ishii & Sho

3.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Toru Yano & Jado

4.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Kenny Omega & Chase Owens

5.) Kota Ibushi & Yujiro Takahashi vs. Hirooki Goto & Yoh

6.) Togi Makabe vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

7.) Jay White vs. Hangman Page in A Block Competition

8.) Minoru Suzuki vs. EVIL in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Michael Elgin in A Block Competition

Wednesday, Aug. 1 — Kagoshima — Kagoshima Arena

1.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Michael Elgin & Shota Umino

2.) Hangman Page & Chase Owens vs. Togi Makabe & Toa Henare

3.) Jay White & Yoh vs. Yoshi Hashi & Sho

4.) Hiroshi Tanahashi & David Finlay vs. EVIL & Bushi

5.) Minoru Suzuki & Bushi vs. Kazuchika Okada & Gedo

6.) Tomohiro Ishii vs. Tama Tonga in B Block Competition

7.) Juice Robinson vs. Sanada in B Block Competition

8.) Tetsuya Naito vs. Toru Yano in B Block Competition

9.) Kenny Omega vs. Zack Sabre Jr in B Block Competition

10.) Hirooki Goto vs. Kota Ibushi in B Block Competition

Thursday, Aug. 2 — Fukuoka — Fukuoka Public Gymnasium

1.) Toru Yano & Jado vs. Toa Henare & Ren Narita

2.) The Guerrillas Of Destiny vs. Hirooki Goto & Yoh

3.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Juice Robinson & David Finlay

4.) Kenny Omega & Chase Owens vs. Tomohiro Ishii & Sho

5.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Kota Ibushi & Yujiro Takahashi

6.) Michael Elgin vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

7.) Togi Makabe vs. Hangman Page in A Block Competition

8.) Jay White vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. EVIL in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki in A Block Competition

Saturday, Aug. 4 — Osaka — Osaka Prefectural Gymnasium (Edion Arena Osaka)

1.) Bad Luck Fale & Tanga Loa vs. Yoshi Hashi & Sho

2.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Hangman Page & Chase Owens

3.) Jay White & Yoh vs. Togi Makabe & Toa Henare

4.) Michael Elgin & David Finlay vs. Hiroshi Tanahashi & Shota Umino

5.) EVIL & Bushi vs. Kazuchika Okada & Gedo

6.) Sanada vs. Toru Yano in B Block Competition

7.) Hirooki Goto vs. Tama Tonga in B Block Competition

8.) Zack Sabre Jr vs. Juice Robinson in B Block Competition

9.) Kenny Omega vs. Tomohiro Ishii in B Block Competition

10.) Tetsuya Naito vs. Kota Ibushi in B Block Competition

Sunday, Aug. 5 — Osaka — Osaka Prefectural Gymnasium (Edion Arena Osaka)

1.) Tomohiro Ishii & Sho vs. Juice Robinson & Shota Umino

2.) Tetsuya Naito & Sanada vs. David Finlay & Toa Henare

3.) Zack Sabre Jr & Taka Michinoku vs. Hirooki Goto & Yoh

4.) The Guerrillas Of Destiny vs. Kota Ibushi & Yujiro Takahashi

5.) Kenny Omega & Chase Owens vs. Toru Yano & Jado

6.) Yoshi Hashi vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

7.) Hangman Page vs. Minoru Suzuki in A Block Competition

8.) Togi Makabe vs. Jay White in A Block Competition

9.) Hiroshi Tanahashi vs. Michael Elgin in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs. EVIL in A Block Competition

Wednesday, Aug. 8 — Kanagawa — Yokohama Cultural Gymnasium

1.) Hiroshi Tanahashi & David Finlay vs. Kazuchika Okada & Gedo

2.) Michael Elgin & Shota Umino vs. Togi Makabe & Toa Henare

3.) EVIL & Bushi vs. Jay White & Yoh

4.) Hangman Page & Chase Owens vs. Yoshi Hashi & Sho

5.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. Bad Luck Fale & Tanga Loa

6.) Tomohiro Ishii vs. Juice Robinson in B Block Competition

7.) Zack Sabre Jr vs. Hirooki Goto in B Block Competition

8.) Kota Ibushi vs. Tama Tonga in B Block Competition

9.) Kenny Omega vs. Toru Yano in B Block Competition

10.) Tetsuya Naito vs. Sanada in B Block Competition.

Friday, Aug. 10 — Tokyo — Nippon Budokan

1.) Tetsuya Naito & Sanada vs. Zack Sabre Jr & Taka Michinoku

2.) Kenny Omega & The Young Bucks vs. Kota Ibushi, Marty Scrull, and Chase Owens in a 6-Man Tag Team Match

3.) The Guerrillas Of Destiny vs. Toru Yano & Jado

4.) Tomohiro Ishii & Sho vs. Toa Henare & Shota Umino

5.) Hirooki Goto & Yoh vs. Juice Robinson & David Finlay

6.) Minoru Suzuki vs. Bad Luck Fale in A Block Competition

7.) Hangman Page vs. Yoshi Hashi in A Block Competition

8.) Jay White vs. EVIL in A Block Competition

9.) Togi Makabe vs. Michael Elgin in A Block Competition

10.) Kazuchika Okada vs.Hiroshi Tanahashi in A Block Competition

Saturday, Aug. 11 — Tokyo — Nippon Budokan

1.) David Finlay vs. Toa Henare

2.) Hangman Page & Chase Owens vs. Bad Luck Fale & Tanga Loa

3.) The Young Bucks & Marty Scrull vs. Roppongi 3K & Jay White in a 6-Man Tag Team Match

4.) Minoru Suzuki & El Desperado vs. EVIL & Bushi

5.) Hiroshi Tanahashi, Togi Makabe, Michael Elgin and Tomoaki Honma vs. Kazuchika Okada, Yoshi Hashi, Gedo and Jado in a 8-Man Tag Team Match

6.) Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr in B Block Competition

7.) Tama Tonga vs. Toru Yano in B Block Competition

8.) Tomohiro Ishii vs. Sanada in B Block Competition

9.) Juice Robinson vs. Hirooki Goto in B Block Competition

10.) Kenny Omega vs. Kota Ibushi in  B Block Competition

Sunday, Aug. 12 — Tokyo — Nippon Budokan (G1 Climax 28 Finals)

– The Finals of the G128 Climax Tournament

Advertisements

One thought on “NJPW G1 Climax 28 Reference Sheet

Comments are closed.

Top
%d bloggers like this: